Sıkça Sorulan Sorular

Bu en çok aldığım sorulardan biri. Eğitim desteği alacağınız kişinin uzmanlık alanını sorgulamanız ve özellikle var olduğu mecralarda ( İnstagram vb... ) başarı, mezuniyet adı altında yapılan paylaşımların altında gerçek kişilerin etiketli olup olmadığına dikkat etmeniz en önemli kriterlerden biridir.

Uyku eğitimi süreci doğru ve profesyonel adımlar ile uygulanır ise bebeğinizin sağlığı, gelişimi ya da sizinle arasındaki bağı zedeleyecek bir eğitim değildir.

Genelde eğitime başlamadan hemen önce tüm annelerimiz aynı duygu ve düşüncelere sahip oluyorlar. Uyku eğitimi süreci uygulamaya dayalı bir eğitim sürecidir. Eğitim sürecinde kararlı ve istikrarlı olursak başarı zaten kendiliğinden gelecektir. Uyku eğitimi süreci özellikle ilk günler için kolay bir süreç olmayabilir ancak uykusuz gecelerden daha zor bir süreç değil 🙂

Uyku eğitimi süreci uygulamaya dayalı ve karşılıklı sorumluluklar gerektiren bir eğitim sürecidir. İki tarafın da eşit oranda sorumlulukları olan bir süreç için garanti vermek etik ve gerçekçi değildir. Garanti veriyorum demek sizin adınıza da garanti vermek anlamına gelir ki bu da takdir edersiniz çok mümkün değil 🙂 Bu gibi söylemlerin profesyonel bir bakış açısı içermemek ile beraber bazı ticari kaygılar da barındırdığını düşünmekteyim. Bu sebeple hiçbir danışanıma "garanti veriyorum" demedim, demeyeceğim 🙂

Uyku eğitimi süreci bebeğinizi ağlamaya terk ettiğimiz, odasına bırak, çık, ağlaya ağlaya uyur vb... yaklaşımlar sergilediğimiz bir eğitim süreci değildir. Tüm aksiyonlarımız profesyonel adımlar ile ilerlemektedir. Ancak uyku eğitimi sürecinde bebeğinizin var olan alışkanlıklarını elinden alıp ona yeni bir şey öğreteceğimiz için, sürece alışana kadar tepki göstermesini ve bu tepkisini de ağlayarak reaksiyone etmesini normal karşılıyoruz. Tüm sağlıklı bireyler değişen süreçlere tepki gösterir. Bu beklediğimiz, olması gereken sağlıklı bir tablodur. Bu gibi değişikliklerde bebeğinizin tepkisiz kalması çoğu zaman biz uzmanları altında başka dinamikler aramaya yönlendirir. Uyku eğitimi sürecinde bebeğiniz ağlamaz demek ve bunu iddia etmek çok gerçekçi bir yaklaşım değildir. Üst maddede de belirtmiş olduğum gibi bu ve buna benzer söylemler hiçbir profesyonelin söylemleri arasında yer almaz, almamalıdır.

Belirtmiş olduğum süre uyku eğitimi sürecinin gereklilikleri ve seyri adına yeterli bir süredir. Uyku eğitimi süreci aylarca süren bir eğitim değildir. Sürmemelidir de... Eğer sürüyor ise bir yerde yanlış yapılıyor demektir. Bu gibi durumlarda bebeğinizin direncini arttırmamak ve daha kaotik bir ortama zemin hazırlamamak adına uygulamanızdaki eksik ya da yanlışları saptayıp, sonrasında aksiyon almak daha doğru ve sağlıklı olacaktır. Yani kısacası uyku eğitimi sürecinde, eğitimin süresinden çok, sizin neyi ne kadar doğru yaptığınız ve yol haritanız çok daha önemlidir.

Bu gibi durumlarda uyku kalitesi bozulabilir ancak eğitim bozulmaz. Benzeri durumlarda biz büyüklerin de uyku kalitesi bozulabilir ancak konfor alanımıza döndüğümüzde bu tablo ortadan kalkar. Bu bebeğimiz için de geçerli. Aynı rutinlere devam ettiğimiz sürece bir sorun olmayacaktır. Eğitimi aylar hatta birkaç yıl önce biten birçok bebeğimiz var ve halen sağlıklı uykularına devam etmekteler 🙏🧿 Eğitim tamamdıktan sonra sizlere eğitim sonu bilgilendirme metni iletiyorum. Bu metinde hastalık, diş çıkarma , seyahat vb... durumlarda ne gibi aksiyonlar almanız gerektiğini detaylı bir şekilde anlatıyorum.

Eğitim tamamlandıktan sonra, bebeğinizin uykuya geçebilmesi için elverişli olan tüm ortamlarda bebeğinizi rahatlıkla uyutabilirsiniz. Bazen bizi bile şaşırtan tablolar görebiliyoruz. Denizde yüzerken uyuyan, yemek yerken uyuyan vb... 🙂🙂

Evet tüm süreç boyunca sadece benimle iletişim halinde oluyorsunuz. Sürecin devamlılığı ve sağlıklı ilerlemesi adına tüm süreçlerim ile birebir ben ilgilenmekteyim.

Tüm eğitimlerde olduğu gibi, uyku eğitimi sürecinde de karşılıklı sorumlulukların yerine getirilmesi, bizi başarıya götüren en önemli kriterdir. Buna bağlı olarak eğitmeninin olduğu gibi, danışanın da belli başlı sorumlulukları vardır. Bunlardan en önemlisi, danışanın düzenli olarak hergün bebeğinin uyku günlüklerini, benim talep etmeme gerek kalmadan tarafıma iletmesidir. Bu sürecimizin karşılıklı sorumluluk içerisinde, sağlıklı iletişim düzeyinde ilerlemesine katkı sağlayacak en önemli faktördür.

psikologtugceyilmaz

Instagram’da Bizi Takip Edin
Psikolog Tuğçe Yılmaz instagram paylaşım
Psikolog Tuğçe Yılmaz instagram paylaşım
Psikolog Tuğçe Yılmaz instagram paylaşım
Psikolog Tuğçe Yılmaz instagram paylaşım